Pipe Bands Australia Inc. NSW Branch


Combined Scottish Societies of NSW

Solo Piping & Drumming Results 29th August 2010

 

Event

1st

2nd

3rd

Elementary Air

George Harper

Andrew Mirzikinian

James Young

Elementary 2/4 March

James Pasch

Andrew Mirzikinian

Calum Searle

Sub Intermediate 2/4 March

James Pasch

Jack Richmond

Alexander Mann

Sub Intermediate Strathspey & Reel

George Harper

Andrew Mirzikinian

Andrew Mitchell

Intermediate 2/4 March

Robbie Jones

Adam Wishart

Aaron O’Neill

Intermediate Strathspey & Reel

Sean Hodgman

Robbie Jones

Adam Wishart

Intermediate Hornpipe & Jig

Adam Wishart

Aaron O’Neil

Robbie Jones

Open 2/4 March

Ainsley Hart

Sean Hodgman

Phil Ragno

Open Strathspey & Reel

Garry Barker

Ainsley Hart

Dennis Browning

Open Hornpipe & Jig

Ainsley Hart

Garry Barker

Phil Ragno

Open Air

Ainsley Hart

Phil Ragno

Dennis Browning

Piobaireachd Urlar

Allison Fleming

Andrew Mitchell

Marie Welch

Restricted Piobaireachd

Sean Hodgman

Andrew Iverson

Michael Paton

Open Piobaireachd

Dennis Browning

Garry Barker

Ainsley Hart

Veterans March

John Elliott

Alan Smart

Peter McLachlan

Learner Practice Pad

Charlize Grace

 

 

Elementary Snare

Kevin Zhang

Angus Wright

Ben Niuila

Elementary Tenor

Rohan Badathalav

Angus Jamieson

Peter Groenlund

Elementary Bass

Michelle Smith

Michael Smith

Luke Sewell

Sub Intermediate Snare

Jack Cody

Thomas McKenzie

Angus Wright

Sub Intermediate Tenor

Rohan Badathalav

Michael Smith

William Georgantis

Sub Intermediate Bass

John Beazley

Michelle Smith

Luke Sewell

Intermediate Snare

Jack Cody

David Cormack

Thomas McKenzie

Intermediate Bass

Peter Felton

John Beazley

 

Open Snare Hornpipe & Jig

Jessie Hutchison

 

 

Open Snare March, Strathspey & Reel

Jessie Hutchison

 

 

Open Bass Hornpipe & Jig

Peter Felton

 

 

 

 

Champion Elementary Piper                      Andrew Mirzikinian

Champion Sub Intermediate Piper             James Pasch (2/4 March Preference)
                                                               – KJ McLachlan Shield

Champion Intermediate Piper                   Robbie Jones (2/4 March Preference)

Champion Open Piper                              Ainsley Hart – Earl of Dunmore Trophy

Champion Open Piobaireachd                   Dennis Browning – Sumpton Cup

Champion Open Hornpipe & Jig                Ainsley Hart – Jimmy Graham Trophy

Champion Open Snare                            Jessie Hutchison

Champion Open Bass                              Peter Felton – Alcorn Cup

Copyright � 2016 - Pipe Bands Australia New South Wales Branch, PO Box 3695, Rhodes 2138